לקראת חג האופניים – לימוד רכיבה לילדים

לבחירתכם איזה חג אופניים. האם זה יום כיפור שערבו מחר? או סובב תל אביב שבחול המועד המתקרב? או אולי הסימנים בשטח לתחילת ביצוע חלקים מהציר הירוק להולכי רגל ואופניים במזרח תל אביב (משהו בוצע ברחוב בת-ציון אם כי לא סומן עדיין לאופניים, פורצים מעבר צמוד לבית ספר רוקח)? למצער, פרוייקט כתבות "עולים על אופניים" ב"הארץ"?

ואפשר שכל התשובות יהיו נכונות.

בתנו הצעירה עברה את גיל ארבע, ובהחלט הגיע (או אף עבר) הזמן ללמדה רכיבת אופניים עצמאית, על אף הנאתה ברכיבת לוקסוס על הסבל:

אין כמו נהג פרטי

איך מלמדים לרכב? השיטה הוותיקה היא של הורה (אב על פי רוב) הרץ אחרי הילד, כפוף כקוף, תומך ומרפה לסירוגין, עד אשר מופנמים רזי שיווי המשקל. זהו טקס חניכה חשוב ומרכזי ביחסי הורים-ילדים. אני זוכר היטב את אבי רץ בעקבותי במורד רחוב הדר בהרצליה. אני גם זוכר שבאחת הפעמים בהן כבר תפסתי ממנו קצת מרחק נתקלתי בהולך רגל שהלך לפני. אני נפלתי, להולך שלום.

נחזור לענין: יש המאלתרים מקל מטאטא המחובר לסבל כדי שלא יצטרכו להתכופף. זה לא רע.

גלגלי עזר מאפשרים להקדים את גיל הדיווש, אך לרוב אינם מורידים מהקושי בשלב של לימוד שיווי המשקל כדי להיפטר מגלגלי העזר. יש הטוענים שגלגלי העזר אפילו פוגמים בתהליך.

בחרנו בשיטה אחרת עליה שמענו, אך הוספנו לה "טוויסט" משלנו. השיטה גרסה שאפשר קודם ללמד בהדרגה שיווי משקל, על ידי נטרול פעולת הדיווש, שהיא סוגיה שיכולה להילמד בנפרד ובכך להקל. את שיווי המשקל יסגלו בהדרגה כאשר יושבים על אופניים (דו-גלגליים) אך מתקדמים על ידי דחיפה של הרגליים על הקרקע. בגבור מעט הבטחון העצמי, ובמהירות מתאימה, יחל הילד להרים רגליים מהקרקע לפרקי זמן מתארכים והולכים. כך ילמד שיווי משקל.

יש אפילו מוצרים שמתהדרים בכך שעושים זאת (בצד עיצוב מקסים). בלוח קח-תן מצאתי את התיאור הבא: "אופני עץ יפים, קלים ונוחים. ידיות ומושב בצבע אדום. מתאימים לילדים מגיל שנתיים וחצי ועד חמש פלוס. מעולים ללימוד רכיבה על אופניים, בלי הצורך לרוץ אחרי הילד. מחיר: 200 ש"ח." ומובאת התמונה הזו:

אופני עץ לדחיפה בלבד

יש גם חברה ישראלית אחת לפחות המוכרת מוצרים דומים.

אך במחירים אלה כבר עדיף לקנות אופניים של ממש, לא? ובכן, אין סתירה. ניתן לעשות באופניים "אמיתיים" שימוש דומה בפשטות רבה על ידי פירוק הדוושות:

אופניים שדוושותיהם פורקו

עלי להתנצל על כך שהאופניים חדשות "מהניילון". הפעם לא מצאנו בקרב המשפחה והחברים אופניים בירושה. להגנתנו מובאת תמונת האופניים הראשונים של בננו הבכור, שלא רק שהיו משומשים אלא גם צבענו אותם בעצמנו בשיתוף פעולה עם הפעוט.

אופניים של פעם (אבל עם גלגלי עזר....)

אגב, באופניים החדשים ביקשנו כבר מהמוכר לפרק את הדוושות וכל המנגנון, והן שמורות בצד עד למועד בו יידרשו שוב.

כך זה נראה מקרוב:

פשוט בלי דוושות

אוקיי, הילדה דוחפת ונעה קדימה בחדווה רבה. עכשיו להחזיר הדוושות? או. פה היינו יצירתיים בהמצאת שלב ביניים שיאפשר לה להתחיל בהדרגה להרים רגליה ולשייט בשיווי משקל.

רצינו שתוכל להניח את רגליה על משהו, מבלי להידרש לסיבוב הרגליים על הדוושות. האלתור שלנו כלל ברזלים מכופפים ששייכים למערכת גלגלי עזר ז"ל (בשימוש יעיל יותר הפעם) ומחוזקים מצידי האופניים ע"י שני ברגים ארוכים:

רגליות מהודקות ע"י ברגים

השלב הבא כלל קיצוץ הבורג הארוך מדי (ע"י דיסק שיוף שבמקרה יש לנו), סיבוב הרגליות מעט אחורה כדי שפחות יפריעו, והגנה משריטות הקצוות בעזרת רגליות גומי שנועדו לרגלי שולחן:

פה יכול כל אחד לאלתר לפי המצוי בהישג ידו: מקל מטאטא מקוצץ, מסקינטייפ, שייבות גדולות עם מוט הברגה,…..

הרגליות ששמנו בולטות לדעתי מעט יותר מדי. משהו קצר יותר היה מפריע פחות ועדיין מאפשר להניח רגל. אולי. אבל גם זה עובד, והילדה לומדת ליהנות מהשיוט החופשי בהרמת רגליים לאחר דחיפה הגונה (ורצוי מאוד בשיפוע יורד ומתון):

בשימוש בפועל

כאמור אנו בתחילת ההפנמה. עכשיו הטריק הנלמד הוא הרמת הרגליים + בחירת כיוון רצוי בעזרת הכידון. גם זה קורה בהדרגה. ראו ההתחלות בסרטון:

ותחושת הנצחון:

מתוקה היא ההצלחה

עדיין לפנינו עבודה עד לרכיבה מלאה, אבל אנחנו בכיוון… בתקווה שגם היא תלמד לנווט יותר טוב מאשר בסרטון.

אגב, עם ילדינו האחרים נעזרנו בהמשך ב"מוט גרירה", שמתחבר ומתפרק די במהירות ובקלות. כך הילד יכול לדווש עד שמתעייף ואז להתחבר לגורר (ששוב עובד קשה…. צער גידול….).

אני מכיר מוט עשוי היטב ומקצועי של חברת Trail-gator, שאפשר להשיג גם בארץ:

מוט גרירה מתפרק. התמונה מאתר החברה

בברכת רכיבה נעימה וחופשית!

תגובה אחת לפוסט "לקראת חג האופניים – לימוד רכיבה לילדים"

 1. מאת אבנר:

  נראה ממש מרשים ומגניב כל התהליך.
  אבוא בקרוב לראות במו עיניי את החמודה רוכבת…
  לקח חשוב שהיה לי מלימודי הרכיבה שהיו לי עם אבא שלי, הוא שלפני שמלמדים את הילד לרכב צריך ללמד אותו ליפול.
  אחרי שאתה לומד להתמודד עם הפחד מנפילות, פציעות ומהמהמורות שהדרך מזמנת לך, הרכיבה הרבה יותר טובה, נוחה, בטוחה ומהנה.
  (וכמו שבודאי הבנתם אני לא מדבר ספציפית רק על לימוד רכיבת אופניים…)

כתיבת תגובה

Follow Me