האדריכל ורעידת האדמה בתכנון: תערוכה על תמ"א 38

ברצוני להמליץ על התערוכה שנפתחה בגלריית בית האדריכל ביפו: "תמ"א 38 : דעות + עבודות".

אפשר לקרוא על התערוכה בבקורת של אסתר זנדברג ב"הארץ ("כששלום הציבור מופקד בידי יזמי נדל"ן" , 12.7.12).

אוצר התערוכה, ידידי ערן טמיר-טאוויל, מספר גם הוא על התערוכה.

טרם ביקרתי בתערוכה, ובכל זאת אמליץ. אני ממליץ ולו רק בזכות הסרט "מבצע נפתלי" (שהכתבה מדברת על הקרנתו, וההזמנה וערן כותבים על הקרנת חלקים ממנו).

אינני יודע אם המוצגים מעניינים או אם הם שווים לכל נפש ולכל מתבונן. אך הסרט ודאי זה וגם זה.

ראיתי את הסרט לפני כמה חודשים בטלביזיה. הסרט מעניין מאוד ופונה לכל, בהחלט לאו דווקא לבעלי מקצוע. הסרט מציג את הפנים האנושיות והתהליכים שמאחורי ריקודי הטנגו רבי המשתתפים סביב אפשרויות השיפוצים והתוספת שפותחת התכנית – דיירים מסוגים שונים, יזמים מסוגים שונים, מתכננים (מסוגים שונים…), עיריה, וכן הלאה – כולם ב"צעד קדימה, צעד אחורה" וסחור-סחור. הסרט חשוב גם לבעלי מקצוע אך לא פחות חשוב לכל מי שעשוי למצוא עצמו כפעיל או סטטיסט ב"סרט" אחר בהפקת תמ"א 38, ולקהל הסקרנים. והרי כל בנין הוא סרט אחר לגמרי. אולי יותר נכון יהיה לאלתר על המשוואה ש"כל הבניינים המאושרים דומים זה לזה, ואילו הבניינים האומללים – אומללים כל אחד על פי דרכו שלו" (הזכויות לטולסטוי). להלכה האדריכל הוא ממובילי מהלכי התוספת והחיזוקים, אך למעשה האדריכל, כבמקרים רבים מדי אחרים, הוא שותף זוטר או כלי עזר לכוחות חזקים יותר, בעיקר המאזן הכספי-יזמי, הפוליטיקה של הבית המשותף,  אגפי ההנדסה ברשויות, ותקנות וחוקים רבים.

עולות שאלות רלבנטיות ומטרידות: האם אפשר להכין תכנית ארצית שמתאימה לכל מקום ("בכפוף לאישור מהנדס העיר…")? האם הצנחת שתיים וחצי קומות (בקרוב) מתאימה לכל בנין, לכל שכונה ולכל עיר? האם יש כאן סיכוי אמיתי להצלת חיים רבים? מה לגבי שיקולי התכנון וההיערכות של הרשות המקומית? ובקטנוניות אדריכלית: מה לגבי הזכות לשנות לחלוטין יצירה אדריכלית (גם אם, כמו חלקים ניכרים מהנוף הבנוי, אינה יצירת מופת)? האם אנו אדריכלים איננו מזנים את עצמנו בחדוות ההתנפלות על עבודות אלו? או שמא להפך- אנו תורמים למהלך חיובי של שיפור הסביבה ואיכות המגורים? האם אפשר היה לתת לתהליכים הטבעיים של תחלופת בניינים מזדקנים בחדשים (המחוייבים מזה כ-30 שנה לעמוד בתקן נגד רעידות אדמה) ליצור במהלך העשורים הקרובים מצב בו הרוב הגדול של הציבור יהיה מוגן יחסית, ולהימנע מהטלטלות ומהמינוף הכלכלי הלא-שיוויוני שמעוררת התמ"א?

אכן סוגיות מרתקות. אני מניח שבתערוכה חלקן נבחנות, בצד אחרות.

כתיבת תגובה

Follow Me