תכנית המתאר תל אביב – יפו: משהו חורק….

לאלו שלא שמעו, תכנית המתאר לתל אביב – יפו אמורה להסדיר את המחשבה התכנונית לגבי כלל העיר, ולהיות כלי חשוב הן לתכנון ורישוי מסודרים יותר והן ליכולת התפקוד וליכולת האישור של הועדה המקומית לתכנון ובניה, שהיא בעצם מועצת העיר (כלומר אלו שבחרנו). חלק מן התהליך הארוך לגיבושה ואישורה כולל שיתוף ציבור, וכן דיונים (והערות, הסתייגויות ושיפורים) במועצת העיר. עורכי התכנית בפועל הם אנשי אגף הנדסה, בראשות מהנדס העיר. הודעות על מועדי הדיונים נשלחות לכל המעוניין ע"י חברת "מודוס", המנהלת עבור העיריה את שיתוף הציבור במהלך הכנת תכנית המתאר. כמתעניין הגעתי כמה פעמים לדיונים שזומנו לדון במזרח העיר. על ההתנהלות והעצבים הכרוכים בכך קראו בהמשך.

להלן מכתב ששלחתי היום, 30.3.2011,  לדורון ספיר, יו"ר הועדה המקומית וסגנו של ראש העיריה רון חולדאי:

אל:       עו"ד דורון ספיר

מ"מ וסגן ראש העיריה, יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה

תל אביב – יפו

הנדון: דיון בתכנית המתאר – מזרח העיר: התנהלות מבישה ומקשה

ביום ב', 28.3.11, היתה אמורה להתקיים ישיבת מליאת הועדה המקומית להמשך הדיון בתכנית המתאר. על סדר היום היה נושא מזרח העיר. לאחר כמחצית השעה, משלא נכחו מספיק חברי מועצה, בוטל הדיון. קשה לבוא אליך בטענות שכן הופעת והתכוונת לנהל את הדיון, אך בכל זאת כיו"ר הועדה הערותי מופנות אליך ובמקביל לחברי המועצה כולם.

ההתנהלות לגבי דיון זה בתכנית המתאר בכלל ובמזרח העירבפרט גובלת בפארסה.

ההודעות על דיון נשלחות לעתים ימים ספורים מאוד לפני מועד הדיון. לפחות פעמיים בהן הגעתי לדיון נושא מזרח העיר היה על סדר היום אך לא הגיעו אליו- דבר שעשוי לקרות.

לאחר מכן הדיון נקבע ובוטל מספר פעמים (למשל 30.8.10, 8.11.10).

לאחרונה נקבע דיון ל-22.2.11, שבו זה אמור להיות הנושא היחיד- כך שאפשר להסיק שיידון בוודאות. אלא שהדיון בוטל בבוקרו של יום הדיון.

שרשרת האירועים עלולה להעיד שיש מכשול מהותי בקידום התכנית. ייתכן שהמכשולים הם בנושאים אישיים או סקטוריאליים. כך או כך, אני מניח שהציבור יתעניין לדעת. הערפל והביטולים התכופים אינם לכבודכם ומחלישים את התכנית בכלל. התנהלות מעין זו שתיארתי מצליחה לייאש ולהרחיק גם את מעט המתעניינים והרוצים להיות מעורבים. אינני חושד שזו המטרה, אך אוכל להבין מי שיקבלו רושם כזה. רצון אמיתי לשיתוף רציף ופורה צריך להתבטא בהגברת השקיפות ובהתנהלות אמינה יותר.

אולי מפתיע, אבל יש מספר תושבים שהישיבה הזו מעניינת אותם. אולי אינם מהוים אפילו מנין, אבל ראוי להתחשב בהם. אם התנהלות תקינה, ראויה ושקופה לנגד עינכם, קיבעו מועד תוך מתן התראה סבירה, תוך קבלת אישור מחברי מועצה לגבי השתתפותם – ועימדו בו.

אוסיף עוד הצעה פרקטית: לפני שמטרטרים שוב את אנשי מזרח העיר- אולי לנסות לדון באזור אחר קודם. לאחר שייראה שהדיונים מתקיימים תחזרו למזרח העיר. אולי הקארמה תשתפר עקב כך….

בברכה,

איתי הורביץ

יד אליהו, תל אביב

העתק: מר רון חולדאי, ראש העיריה תל אביב – יפו ; אדר' חזי ברקוביץ' – מהנדס העיר תל אביב – יפו ; חברי מועצת העיר תל אביב – יפו ; החברה להגנת הטבע – קהילת תל אביב ; חברת מודוס – שיתוף הציבור.

זהו. משהו שם לא בדיוק על הפסים, אבל קטונתי מלדעת ולספר לכם מה….

עוד על תכנית המתאר כתבתי לפני כמה זמן כאן. תיאור נוסף למצב ולמקרה אפשר לקרוא בהפניה מהעלון של קהילת ת"א של החברה להגנת הטבע .

עוד על התכנית, הפניות למסמכי העיריה, ניתוחים והשגות אפשר למצוא אצל יואב לרמן. וגם כאן אצלו. בעצם, לפחות רשמית, בחצי השנה מאז רשימתו האחרונה של יואב כלום לא קרה מלבד ביטולי פגישות (ראו תאריכים במכתבי). מה שקורה מאחורי הקלעים- לא יצא אל אורה של השמש. לאיטיות בתכנון יש יתרונות ניכרים (בניגוד לגישות ה"סופרטנקר" לתכנון), אבל לא נראה שזה מה שקורה פה.

תגים: , , ,

תגובה אחת לפוסט "תכנית המתאר תל אביב – יפו: משהו חורק…."

  1. [...] מחלקת התכנון של העירייה למועצת העירייה עלו על שרטון. מעניין איפה חולדאי עומד בתוך זה והאם הוא ירד [...]

כתיבת תגובה

Follow Me