קופת חולים – ברוח מסורת ותיקה בבריאות הציבור (או לא)

להלן שלט התלוי בצד דלת כניסה ראשית לבנין מרפאה של קופת חולים כללית (סליחה, "כללית"- ראו בהמשך) בתל אביב:

שלט מחוץ למרפאת קופת חולים

זה בטח רק הדמיון החולני (!!) שלי, אבל האם זה המשך המסורת של הדרה והרחקה של הסובלים מבעיות עור, הנתפשות כמגעילות במיוחד, בלתי ניתנות לריפוי, ומדביקות בטירוף? מדגישים "מחוץ לבנין", למען ירווח לכלל הציבור.

ראו במקורות: " וְאַרְבָּעָה אֲנָשִׁים הָיוּ מְצֹרָעִים פֶּתַח הַשָּׁעַר וַיֹּאמְרוּ אִישׁ אֶל-רֵעֵהוּ מָה אֲנַחְנוּ ישְׁבִים פֹּה עַד-מָתְנוּ " (מלכים ב', ז', 3). אותם מצורעים דווקא עשו שירות טוב לעם ישראל, בסופו של דבר.

גם אז היו שפנו לטיפול אלטרנטיבי, והשמועות הן שעזר: " וְהִנֵּה אִישׁ מְצֹרָע בָּא וַיִּשְׁתַּחוּ־לוֹ וַיֹּאמַר אֲדֹנִי אִם־תִּרְצֶה תּוּכַל לְטַהֲרֵנִי׃  וַיִּשְׁלַח יֵשׁוּעַ אֶת־יָדוֹ וַיִּגַּע־בּוֹ וַיֹּאמֶר חָפֵץ אָנֹכִי טְהָר וּבְרֶגַע נִרְפְּאָה צָרַעְתּוֹ׃" (הברית החדשה, מתי, ח, 2-3)

ישו מרפא את המצורע

ובהזדמנות זו, שעשעה אותי אותה "כללית". לא יודעים מה זה "כללית"? גם אני לא ידעתי. ידעתי שפעם היתה "קופת חולים כללית", ובשמה המלא "קופת חולים כללית של העובדים בארץ ישראל". אחרי זה זכורני "שירותי בריאות כללית" (כך ויקיפדיה עדיין קוראים להם), שכבר נשמע יותר חיובי ועכשווי מ"קופת חולים". אבל בזה כנראה לא היה די.

היום, בדף "אודות" באתר "כללית", יש רק "כללית", אפילו באותיות הקטנות יותר:

דף "אודות" באתר "כללית"

זאת כנראה בדומה להחלטתו של "בנק לאומי" להפוך פשוט ל"לאומי". על פניו הנסיון הוא להתנער מתדמית שלילית-לכאורה שדבקה שמונחי כמו "בנק", קופת חולים", וכנראה אפילו "שירותי בריאות". בהמשך הדף הם שואלים בשובבות:

"הלו, זה "קופת חולים" פה?
הכללית היא לא רק "קופת חולים", אלא ארגון בריאות רב־תחומי….."

אבל כבר סטיתי מספיק לרשימה אחת.

תגובה אחת לפוסט "קופת חולים – ברוח מסורת ותיקה בבריאות הציבור (או לא)"

  1. מאת אורית:

    אותי גם הצחיק שמסבירים איך להשתמש בחץ:
    "יש לפנות שמאלה בכיוון החץ"
    כי לא כל האנשים מבינים את הציור…

כתיבת תגובה

Follow Me