"הבלוגוספירה האדריכלית הישראלית"

בשבוע שעבר נערך ב"חללית" (יבורכו ויתחזקו!) ערב לדיון ב"בלוגוספירה האדריכלית הישראלית":

הקהל הרב יחסית היה הפתעה לטובה. ההאזנה גם כן.

ישבתי בקהל, וכששאלו הזדהיתי גם ככותב, על אף היותי הטרי והקטן מבין משתתפי הפאנל ( יואב לרמן, מיכאל יעקובסון, יאיר אסף-שפירא ) והנוכחים בקהל ( ערן טמיר ועוד).

נותרו בי כמה תהיות, שרובן עמדו גם לפני אותו ערב:

האם יש "מסה קריטית" המאפשרת לדבר על "בלוגוספירה אדריכלית ישראלית" (ועוד עם ה' הידיעה, כפי שיש בהזמנה)? מתי זה הופך מכמה בלוגים ל"בלוגוספירה"? זו שאלה של כמות? של רב-שיח והתייחסויות הדדיות? של תגובות ו/או השפעה? לא יודע.

ושאלה אחרת: האם לא יותר נכון (או יותר רלבנטי, או יותר מעניין) לדבר על "הבלוגוספירה האורבנית הישראלית". אפילו מבחינת המשתתפים בפאנל: יואב אורבניסט מובהק (גם בהכשרתו וגם בחשיבתו). יאיר נע בין לבין. מיכאל אולי "האדריכלי הטהור" ביותר, לא רק בפאנל אלא בבלוגים בכלל, יחד עם זה שמציג הקשרים רחבים יותר של האדריכלים ופועלם. תחת אורבניות נכנסים גם ענייני חברה וצדק סביבתי, המעסיקים אחדים. גם אני, שבינתיים עוסק יותר בהתבוננות בסביבה, קרוב יותר אצל האגף האורבני-סביבתי מאשר האדריכלי. תחת כובע זה ירגישו בנוח גם בלוגים נוספים, כמו של עמותת מרחב, אליאב ועירוניה, למשל. זה יותר נכון ויותר מעניין. יש יותר בלוגוספירה אורבנית בישראל מבלוגוספירה אדריכלית. זה גם סביר ואולי גם טוב שכך. אולי יש, אבל אני לא מכיר, אתרים ישראלים המתמקדים באדריכלות ישראלית עכשווית (דוגמת dezeen , למשל, שהוא בעיקר חלון ראווה לכל החדש והמיוחד, גם בעיצוב בכלל, או coolboom ). לא היה מזיק אתר ישראלי כזה, וכל המכיר – אשמח שיודיעני, אף שאלה פחות חשובים לטעמי בסוגיות עיסוקם מאלה האורבניסטיים יותר. זו מעין העברה לאינטרנט של העיתונות המגזינית-מקצועית (דוגמת "אדריכלות ישראלית", "בנין ודיור" והמוספים הפרסומיים למחצה שמוציאים העיתונים). ובכלל נדמה לי, מבלי שחקרתי לעומק, שבמידה המועטה שיש סיקור (בעיקר "הארץ")- הוא דווקא נוטה לאדריכלות, אף שגם שם יש נוכחות לסוגיות אורבניות וסביבתיות. ולא אוכל בלי להזכיר את הבלוג של שרון רז, שהוא קטגוריה לכשעצמו.

האם עצם כינוס דיון שכזה מעיד על קיום הוויית בלוגוספירה אדריכלית/אורבנית ישראלית ("חושבים עלי משמע אני קיים")? או שהמצאת המושג תתרום/תגרום להיווצרות והתגבשות התופעה (למשל ע"ע "אדריכלות מודרנית", "עיר לבנה")?

רשמים נוספים אצל יואב ואצל יאיר.

תגים: , , ,

5 תגובות לפוסט ""הבלוגוספירה האדריכלית הישראלית""

 1. מאת מיכאל י.:

  השאלה לגבי למה לא כותבים על אדריכלות מספיק בארץ, איננה רלוונטית רק לישראל אלא בכל העולם היות וכבר למעלה מעשור שקיים משבר בתחום האדריכלות ומחפשים כיום את הדרך לצאת ממנו – משבר שהיה קיים גם לפני חמישים שנה.
  זה לא שאין מה לאדריכלים לומר, כי אני משער שיש להם המון מה לומר אלא שהם מרגישים חסרי אונים אל מול מערכת ששחקה את מעמדם עד כדי כך שלא ניתן עוד לאדריכל השומר על גבולות האדריכלות היכולת והאפשרות לעצמאות מחשבתית ועשייתית. אכן בתחום האורבני יכול המתכנן לשוב לעצמאות. אני משער שהמחלקות השונות לאדריכלות יתפסו את עצמן בשנים הקרובות וישדרגו את מעמדם על ידי הפן האורבני. הדבר יתחיל בארה"ב ואירופה ויגיע לכאן באיחור אופנתי עוד כעשור. ליצור בלוג על אדריכלות עכשוית בישראל יהיה בלוג מלא בתלונות וטרוניות או שיעסוק בוילות ושאר פרויקטים ממוחזרים, זו אחת הסיבות שאני מציג לא מעט פרויקטים מהעבר – וזאת מתוך השתוקקות שעל ידי ההתבוננות בחלוציות והראשוניות של הדרך בה הלכו יוצריהם – ילמד גם הדור הצעיר, היות והמחטיארים שהרסו וממשיכים להרוס לנו את המרחב – אין לי שום ציפיות.
  יחד עם זאת, באמת כאדריכל אפשר לכתוב על כל דבר. כבר חודשיים שאני מפעיל בלוג מקביל ואנונימי בו אני מצלם כל יומיים פרט אחר מהנוף הנשקף מחלון דירתי ובאמצעותו כחלק מסדרת הרשימות הנ"ל אני מנתח את המרחב והחיים המתנהלים בו כמיקרוקוסמוס לחיים הישראלים. אפשר לעשות הכל – רק צריך לפתוח את המחשב ולעשות את זה.
  ומר הורביץ – אנא המשך, זה מעניין.

 2. מאת שרון רז:

  היי, תודה, אגב, הבלוג שלי עבר מקום וכתובת עכשיו, מרשימות לוורדפרס קום, זו כתובתו החדשה:
  http://www.sharonraz.wordpress.com
  זה עקב התפזרות אתר רשימות, אבל דף הבית של רשימות ימשיך לפעול ולעדכן, לכל כותב ומקומו החדש ופוסטיו החדשים
  חשוב לי לציין גם את האתר הראשי שלי, שהוא אתר "אדריכלות נעלמת" וקיים ברשת מאז 2005 ומכיל יותר מעשרת אלפים צילומים של מבנים נטושים בארץ
  http://www.disappearing-architecture.co.il
  לגבי הערב בחללית חבל מאוד שלא הגעתי, אבל ימי שני בערב הם בלתי אפשריים מבחינתי בגלל הילדים, היה כנראה ערב יוצא דופן בחללית ומסקרן
  תודה וחג שמח

 3. מאת admin:

  מיכאל-
  הגיונית בעיני אבחנתך שמיעוט הכתיבה על אדריכלות בארץ היא מכיוון שהמערכת אינה מאפשרת חופש של ממש. הייתי שם את הדגש פה על המערכת היזמית-כלכלית ועל ציפיות הלקוחות, ופחות על מערכת התכנון והרישוי. אם יש חדשנות ( וצריך לבחון אם זו חדשנות אדריכלית אמיתית או מדומה) היא אולי נמצאת במוגדר "בניה ירוקה", שם עדיין יש גישושים ונסיונות. אינני יודע אם מציאותית התקווה לנסיונות חדשים בהשראת תפיסות חברתיות מעניינות- כפי שהיו חלק מאלה שאתה מתעד.
  האם תהיה מוכן להסגיר את כתובת הבלוג השני שלך?
  ואם תמשיך לקרוא לי מר הורביץ אתחיל לקרוא לך מר יעקובסון….

  שרון-
  פיספסתי ביומיים את הודעתך ב"רשימות" על המעבר. כמכור ל"רשימות" אני מקווה להמשיך להינות ממנו גם במתכונתו החדשה- ומשם אמשיך להגיע אליך. ואכן אתרך הראשי מרשים ומרתק.

  איתי

 4. הבלוג השני שלי הוא אנונימי ולא סתם ולכן הוא ישאר כך (~;
  אבל הבלוג שלי (בדומה למקרה שרון רז) עבר אף הוא לכתובת חדשה:
  http://michaelarch.wordpress.com/
  גלישה נעימה!

 5. [...] בערב שנערך על "הבלוגוספירה האדריכלית הישראלית" עלה גם נושא הבלוגים כבמה לרב-שיח מתמשך ומתפתח הדדית. [...]

כתיבת תגובה

Follow Me