"עמודים עם כובעים" – שכונת בורוכוב, גבעתיים

הבטחתי המשך לפוסט על "עמודים עם כובעים" ועמודים בכלל.

בשונה מן העמודים בפוסט הקודם, כאן השער נמצא בשלמותו (המתפוררת והזמנית כנראה).

הפעם אתמקד בזוג עמודים על רחוב בורוכוב בגבעתיים, השידרה של שכונת בורוכוב אשר לה סיפור מעניין. בעצם הרבה סיפורים מעניינים.

השער הזה נמצא בצומת הסמלי של בורוכוב עם רחוב אחדות העבודה.

כרגע זהו אתר בניה בהתהוות:

בפינת הצומת, שבו מעגל תנועה נאה, הולכים ונחפרים יסודות בית חדש. לשם כך נהרס בית ישן.

ב-ymap נמצאה תמונה של הבית ז"ל מכיוון רחוב אחדות העבודה.

הבית נראה בהחלט ותיק, אך אינני מתרשם שהוא מעת הקמת השכונה, ואם כן אזי הורחב משך השנים, אך בצורה אחידה, שלמה ונעימה לעין- עדיין בית רעפים צנוע.

התמונה תואמת לאת שרואים עדיין בצילום האויר שבאתר עיריית גבעתיים:

ויש גם תמונה מכיוון רחוב בורוכוב. השער נראה כמעט מכוסה על ידי הפיקוסים הפראיים. קשה לדעת מתמונה זו אם הסתרתו/סגירתו היא אשליה הנוצרת בשל הצילום, או שבאמת שער זה לא היה בשימוש לאחרונה (ראינו בתמונה הקודמת פתח רחב לכיוון רחוב אחדות העבודה).

שביל הוביל מן הבית אל פינת הצומת. בפינה, בכיוון אל מרכז הצומת, עומד השער (עומד או עמד? הרי כל ההקשרים האלה אבדו עם הריסת הבית והשביל). כך ניתן הכבוד לציר הרדיאלי של הצומת/כיכר.

רואים ביתר בירור במיפוי שבאתר העירייה (החץ הירוק מצביע על השער):

כעת רואים גם שהיו שני בתים שנהרסו. וגם נראה שייתכן שהשער נמצא טיפ-טיפה מחוץ לגבול המגרש. אולי לכן לא טרחו להרוס אותו? אולי זה בגלל הקירבה לפס העצים לאורך בורוכוב, שככל הנראה אינו כלול במגרש. אולי בגלל כוונות לשימור העמודים? קשה להניח. ואם כן- אני רוצה לקוות שישמרו על שלמותם טוב יותר גם בזמן הביניים הזה. כפי שתראו להלן הם כמעט מתפוררים.

הבה נראה את כלי הקידוח העובד ממש בסמוך לעמודים:

אותו כלי ברזל ורטיקלי-טכנולוגי-כוחני-מאיים נמצא בחברת כמה הדומים לו במאפייניהם (ברזליים ורטיקלים-טכנולוגיים-כוחנים-מאיימים):

נחזור למיקרו, לעמודי השער:

מן החוץ פנימה- טיח, בטון, ברזל ראשי וחישוק מציץ.

העמוד מולו, במצב פחות טוב:

ציר השער ומוט עליון:

פעמון, וענף דק של פיקוס המנסה להתאושש ולצמח ציץ ירוק: עוד מסימני החיים של המקום:

חזרה ל"כובעים" שהפכו לחביבי עוד מהפוסט הקודם:

ובתקריב ניתן להבחין באגרגטים שבאו מן הים:

כמה תמונות של הפיקוס. כפי שרואי בחלק מן התמונות לעיל, היה זה גידול פרא, ושריד לו נותר בצידו הימני של השער. הסיבה לזה גם לא ברורה לי. במיוחד בהינתן המאמץ הרב מאוד שהושקע בקטילת הפיקוס מצידו השמאלי של השער, כפי שמעיד המספר האסטרונומי של ניסורים:

מי שרוצה מוזמן לנסות להעריך את גילו של הפיקוס לפי אחד מהענפים היותר עבים:

מבט כללי נוסף, עם האלמנט האנושי, היד שמאחורי המכונה. אפשר להתפייט ולשאול מה עובר בראשו, על הסמליות של המשקפיים המכהות והאטומות. אבל זה בסך הכל אדם המנסה לעשות מלאכתו נאמנה וליצור בסיס איתן לבית – מקום – חדש – שגם בו יחיו אנשים.

לסיום, מבט האוסף כמה מן המרכיבים והמאפיינים של המקום:

תגובה אחת לפוסט ""עמודים עם כובעים" – שכונת בורוכוב, גבעתיים"

  1. מאת שרון רז:

    אהבתי מאוד את הפוסט הזה, בהחלט רגיש, לעסוק בזוג עמודי כניסה ישנים ובעץ ותיק, הלואי והם ימשיכו לעמוד ולא ייהרסו, אבל אני בספק גדול, תודה על הפוסט

כתיבת תגובה

Follow Me