הברזיה שהתייבשה: לצנן את ההתלהבות מהמים הקרים

הרעיון נשמע מעולה – ואז גם די הזוי. הפרטה מוזרה של המרחב הציבורי ומכירת חלק ממנו למיתוג ומסחור מיותר של חברה פרטית, והקלות שבה שירות בסיסי (הראוי לשיפור) הופך תלוי בהזדהות ומסירת פרטים אישיים כשהמטרה והשימוש במידע אינו ברור כלל.

למי שפספס: בתל אביב יועמדו מתקני מים קרים ברחוב, שישה בשלב ראשון כנסיון. המים מהרשת העירונית (החשמל כנראה גם משם). מים תקבל בתנאי שנרשמת אצל החברה המסחרית, או העברת אמצעי זיהוי או כרטיס אשראי. ללא תשלום, בינתיים.

המפרסם המקורי "חדר 404", כתבה ביקורתית ודף פייסבוק (המארגן מחאה) מביאים כל כך הרבה חומר שלא אנסה לחזור עליו כאן.

מים לציבור הוא שירות מבורך שייתכן שהיה על העיריה לספקו בכל מקרה, וחבל שניתן במשורה עוד קודם. בצדק מסוים נאמר שהברזיות הציבוריות אינן נהנות מתדמית טובה וגם לא תמיד מאחזקה מעולה. אלה בעיות שאפשר לפתור. אפשר לעשותן אטרקטיביות. עיריה שהצליחה להפוך שכירת אופניים ורכיבה עליהם לפעולה מקובלת ואף אופנתית (או יציאה לבילוי באמצע הלילה, או שיקום מתחמי בילוי), תוך בניית מערך לוגיסטי מתאים וגם פעולות עיצוב, מיתוג ופרסום – ודאי מסוגלת גם לזה. האמנם הדרך היחידה היא להפריט, להפריט, ושוב להפריט?

היכן מסע הפרסום המתבקש כל כך לשתיית מי ברז? כבר שנים אני מחכה לו. משרדי הבריאות ואיכות הסביבה ודאי מבינים שהדבר חשוב. גם משרדי התחבורה והתשתיות צריכים להיות מרוצים מירידה במספר המשאיות המובילות H2O במקביל לצנרת המים שכבר קיימת. לתאגיד "מי אביבים" זו תהיה הזדמנות לזרקור חיובי עליו, לא רק השמצות על תעריפים ושירות. חוסר התוחלת שבמים מבוקבקים או העוברים מתקנים לשיפורם משוועת להתייחסות. מדהים איך נוצר שוק מיותר ומזיק לסביבתו, ומצליח להשתלט על הווייתנו כהכרח קיומי. אני חושד שגם כאן, כמו בהימורים הממוסדים, זה סוג של הוצאה הפוגע יותר במי שיש להם פחות. האם הכסף מדבר, החסויות לאירועים עירוניים ואחרים, הלוביסטים שכה מפחידים את ח"כ סלומיאנסקי ורעיו?

לדברי היזם באתרו המים יוצאים "טהורים, קרים וטעימים". לא בדקתי אותם, אבל יש לי חדשות מרעישות עבור היזם: המים בתל אביב גם כך טהורים וטעימים. אולי לא לטעמו האישי של כל אחד (על טעם וריח….), אבל באיכות המים מושקע מאמץ רב, ובמבט כולל טרם השתכנעתי שהם פחות טובים ממים מבוקבקים או מסוננים (ראו איך אלה משמיצים את אלה ולהפך – ואם רק חלק מההשמצות נכונות, אזי הנקודה הוכחה…). חסר רק הפרמטר של קרים. אם זה כל כך חשוב (וייתכן מאוד שזה חשוב), אני בטוח שהעיריה היתה יכולה לממן קניית אותם ששה או שבעה מתקני קירור מים (או אפילו שישים או שבעים, אם צריך) לטובת הציבור. במסע הפרסום של היזם העיריה נותנת יד בעקיפין לפגיעה בעצמה ובתפיסת שירותיה והמים שלה כבלתי ראויים.

כולה מים…. הידעתם שאיננו מקבלים בעצם מים, אלא "חווית שתיית מים ייחודית – Positive Drinking " ? נפלאות היצירתיות הלשונית. האמנם כנטען "יחס אישי" ממוחשב לחלוטין הופך שתיה לחוויה? האם באמת אני צריך לדעת כמה שתיתי, איפה ומתי? האם באמת החברה צריכה לדעת?

רחצת בקבוקים: בקטנה, מה קורה לאותם מים המשמשים לרחצת בקבוקים? גם בסוגיה זו, אני תוהה כמה היא אמיתית: אם הבקבוק בשימוש שוטף- אין סיבה שיהיו לכלוכים וטעמי לוואי. ואם כבר התפתחה בו זוהמה – האם שטיפה זו אכן תעזור?

איכות חיי הולכי הרגל- עיין ערך עצים: טוב שעוסקים בדאגה לאיכות חיי הולכי הרגל. אם כך, אזכיר כי אחת הפעולות הראשונות והברוכות של רון חולדאי עם הבחרו לראשות העיריה היה מבצע נטיעות רחב לאורך מדרכות שוממות ברחבי העיר. אותם עצים שניטעו אז מתחילים היום להיות אפקטיביים למתן צל לארוך המדרכות. בדומה למים, אותו צל משפר ללא הכר את איכות החיים על המדרכה תחת השמש הים תיכונית. בשכונתי אפשר לציין את רחובות נגבה והגיבור האלמוני כדוגמא. מאז אותו פרץ נטיעות דומני שהקצב ירד. הלוואי ויחזרו לכך. יש עוד רחובות רבים שבהם הייעור וההצללה נדרשים. ובעיקר ראוי לצאת במבצע להצללת צמתים, שם עומדים הולכי הרגל ומתבשלים בעת שהרמזורים דואגים בעיקר לתנועת המכוניות הממוזגות.

מתקנים בראש העין: לקינוח, בנוסף לברזיות מרחבי העולם שאליהן מפנה יואב לרמן, תופעה שנתקלתי בה לפני כמה שנים בראש העין: יש אנשים המתקינים ברז או מתקן צינון מים בחצרם הפונה כלפי המדרכה, לטובת העוברים והשבים הצמאים. נראה שיש כאן עיבוד מודרני לנושא הרהט ("סביל" בערבית), אותו מתקן מים שבמזרח היבש ניתן לשימוש כל עובר אורח הזקוק לכך.

בכתבה זו מציינים רקע דתי לכך, אך נדמה לי שראיתי גם כאלו ללא הקדשה. כפי שאומרת שם אחת המרואיינות "בשנים האחרונות התופעה הזאת מתרחבת כאן בראש העין וזה יפה, כנראה גילו שיש ביקוש למים ברחוב. אנשים צמאים עוצרים ושותים וזה חשוב".

צריך יותר מזה?

סביל בשיקום עירוני: לסיכום, אני מקווה שהעיריה תדע להוציא את העיקר מתוך התגובות הרבות, שחלקן היתוליות וחלקן נזעמות, ולהיות עניינית – ולא להגיב בגישת "לא רוצים לא צריך" ולשפוך את המים יחד עם הבקבוק.

העיריה יכולה לשאוב השראה מפרוייקט חדש שלה עצמה, שיפוץ  סביל הקיר - "סולימאן", ברח' רוסלאן ביפו. ככתוב בהודעת העיריה "בקרוב יוכלו עוברי האורח להרוות את צימאונם במקום, כמו פעם".

תגים: , , ,

תגובה אחת לפוסט "הברזיה שהתייבשה: לצנן את ההתלהבות מהמים הקרים"

  1. מאת יאיר:

    נדמה לי שהביקורת הרגועה ליוזמה המחרידה הזו איננה פרופורציונלית. הנסיון של יזם פרטי בחסות העירייה להתלבש אפילו על הברזיות כדי להרוויח הוא נורא.

    ראוי להזכיר כי המים לפי חוק המים משנת 1959 הם "קנין הציבור", וכי "כל אדם זכאי לקבל מים ולהשתמש בהם"

    בנוסף, כדאי להזכיר את טורונטו. שם אסרו בשנת 2008 מכירת בקבוקי מים, ובמקביל רישתו את העיר בברזיות. זה היה שיאו של הקמפיין "בחזרה למי הברז".

כתיבת תגובה

Follow Me