מחאת הבלוגרים: התיקון לחוק לשון הרע

באיחור לא אופנתי אני מצטרף למחאה כנגד נגד מגמת החוקים העלולים להגביל את חופש הביטוי והיצירה. כרגע על הפרק תיקון "חוק לשון הרע".

לא ארחיב ולא אפרט על הנושא עצמו. בין היתר כי עשו זאת מבינים גדולים ממני, כמו יהונתן קלינגר, שוקי גלילי, אבנר פינצ'וק, אורן פרסיקו (המתאר את הדיון בועדת חוקה חוק ומשפט), ועוד.

אולי עכשיו הזמן לומר זאת, כי הרשימה הקודמת שלי בהחלט עלולה לחשוף אותי לתביעה של ענק שוטף-מוחות ודואג לתדמיתו, כך שאולי לא לאורך זמן אוכל להביע דעתי. כפי שנאמר, מי שצריך להיות מודאג מתיקון זה הם בעיקר כותבים קטנים כמוני המשחררים את להגם והגיגיהם לחלל העולם.

בהזדמנות מסוכנת זו אספר לכם שאני משתדל שלא לקנות מוצרים מיהודה ושומרון. בכסף שלי (מה שנשאר אחרי מיסוי כבד המממן בין היתר את התחזוקה היקרה ולדעתי מזיקה של אזורים אלה) אני מעדיף לתמוך ביצרנים אחרים. לא שאני אומר למישהו מה לעשות, אני רק משתף אתכם במשהו מחיי. אני מקווה שזה עדיין מותר, לא קראתי את "האותיות הקטנות" של החוק שנחקק בנושא זה, ואף הוא אינו מקדם את חופש הביטוי ואת זכותו של מיעוט לקדם את דעתו בחברה.

בהקשר לרשימתי שהזכרתי לעיל, על אף הזעזוע שלי מהשלט שבנדון, אני לא מצפה שיקום חבר כנסת משועמם ויציע "חוק איסור קללות ותנועות מגונות". זה לא מהדברים שצריך להסדיר בחוק. בהמשך לכך, לאסור בחוק שימוש בסמלים נאציים אף הוא צעד בלתי ראוי להגבלת חופש הביטוי. זו תגובה לא מידתית. גם אם השימוש בסמלים נאציים הוא טאבו חמור בישראל, הרי הבסיס לכך אינו צריך להיות חוק. אם מישהו שובר את המוסכמה הזו – לא מכך יבוא חורבן על החברה, גם לא על הרגישים שבה. מותר לי לומר זאת, בהיותי צאצא ישיר לנספי שואה…. גם על נושא זה קראו את יהונתן קלינגר.

דגל ישראל הופך אף הוא לסוגיה שנתלים בה בשם הכבוד הלאומי. הדגל בהחלט ראוי לכבוד. אך גם ראוי שפגיעה בסמל זה תהיה בטווח האפשרויות של חופש הביטוי והחופש האמנותי. הנושא הגיע לאחרונה לדיון משפטי. בשלב זה, למיטב הבנתי, השופט לא פסל את התביעה באופן מקדמי כפי שביקש הנתבע, והמשפט ימשיך להתקיים ומן הסתם יטפס בערכאות השונות. נראה כי העובדה שהשופט מחפש בעצמו טענות מקוריות להרחבת הטענה על פגיעה בדגל אינה מבשרת טובות לנתבע. זאת בלי קשר לכך שמעשהו של הנתבע ודיעותיו לחלוטין אינם אהודים עלי. כחברה, אנו צריכים להיות מסוגלים להתמודד ולהכיל מעשה זה, גם אילו היה תופר צלב קרס על הדגל ואז שורף אותו.

האם שום סמל וחפץ אינם קדושים? על כבוד מי צריך לעמוד בחוק ובאכיפה תקיפה? אינני יודע. שווה לחשוב על זה עוד. כרגע חש שצריך קצת פחות לדאוג לכבוד הסמלים, וקצת יותר לדאוג לאנשים ולכבודם, וכן לערכים שמאחורי הסמלים.

יש לזכור: "רוב פרלמנטרי נבחר יכול להיות מכשיר בידי קבוצת שליטים ומסווה לעריצותם. על כן חייב העם, אם הוא בוחר בחירות, לקבוע את זכויותיו גם מול בית הנבחרים, לבל יוכל הרוב שבו, המשרת את השלטון יותר מאשר הוא מפקח עליו, לשלול את הזכויות הללו" (נאום בכנסת, מנחם בגין).

כתיבת תגובה

Follow Me