ארכיון פוסטים מהחודש "אוגוסט, 2011"

יום הבלוג הבינלאומי 2011 Blog Day

יום רביעי, 31 באוגוסט, 2011

בני ראה ידיעה קטנה ב"דה-מרקר" שהיום, 31 לאוגוסט, הוא יום הבלוג הבינלאומי, וציין שמן הראוי שאתייחס לכך, על אף שתדירות רשימותי לאחרונה מעמידה בספק את היותי חלק מקהילה זו. בכל מקרה בהחלט נותרתי חלק מקהילת קוראי הבלוגים.

ובכן, תכננתי לפרסם רשימה אחרת, אבל אתיישר להנחיות של יוזמי היום, כמובא כאן: להמליץ על חמישה בלוגים אחריהם אני עוקב.

1. גם חשוב, גם מעניין, גם רלבנטי לתחום ענייני, גם משפיע,  ואולי המוביל כבלוג אורבני-ישראלי: יואב לרמן הבלתי נלאה.

2. קוראי וחברי כבר מכירים את אהבתי לבלוג Free-Range Kids (שגם הרשימה הבאה אצלי כנראה תהיה מחווה לו, כנספח ליום הבלוג הבינלאומי). בלוג המנסה לגרום לשינוי גישה כלפי גידול ילדים והחיים בכלל, בכיוון של שחרור מאובססיות והחזרת שפיות ופכחון.

3. ומכאן למשהו שונה לגמרי: הבלוג של יהונתן קלינגר (שדומני שלאחרונה קיבל את השם Intellect or Insanity ), עורך דין העוסק וכותב על פרטיות, זכויות אדם וזכויות אחרות, טכנולוגיה, ועוד המון דברים שנראים לו (ולרוב גם לי) מעניינים. אני מודה שאני לא מצליח לעמוד בקצב הפרסומים שלו, כי על אף שכותב באופן קריא- צריך להתרכז קצת. לאחרונה אפילו היתה רשימה רלבנטית לאדריכלים.

4. זה לא פוליטיקה, זו השקפת עולם. "מדרון חלקלק" הוא בלוג (או משהו כזה) שכעדותו "מוקדש לתיעוד, שקדני ככל האפשר, של התדרדרותה של הדמוקרטיה הישראלית". או בניסוח אחר (שלי)- תיעוד שוטף של החרא מייצרים פה, תוך המנעות עקבית מהשאלה הברורה: כמה חרא עוד נבלע עד שנצא גם לגור באוהלים כמחאה. אתר שמקשה על החיים, כי מה שרואים במראה הוא לעיתים מכוער במיוחד וגם כי שולל את התירוץ "לא ידענו".

5. באחרון תמיד קשה לבחור. שוב שינוי כיוון לסטיה אחרת שלי: אהבה וסקרנות כלפי מפות. בלוג של קרטוגרף ( Strange Maps ) עם ראש פתוח המביא נושאים שונים ומפות מגוונות, חלקם דברים שהם יותר פנטזיות מאשר מפות ומראות את רב-הצדדיות שמאפשר כלי זה לבעלי חשיבה מקורית. למשל, לנסות לתאר את מפת דנמרק אילו היה היפוך תפקידים בין דנמרק לבין המושבה הגדולה שלה גרינלנד. או התאמה של מפות המדינות בארצות הברית לפי תדירות שיחות הטלפון בין אזורים שונים. ויש גם רשימות יותר רציניות, היסטוריות ואחרות.

בשולי הרשימה, אבל לסיום מר-מצחיק, בלוג בשם PassiveAggressiveNotes , המביא פתקים והודעות שאנשים כותבים לרוב בעצבים רבים אל מי שמכעיס אותם, אבל במבט בלתי-מעורב מהצד הם מאוד משעשעים. למשל זה:

ולא הכנסתי בלוגי עיצוב למינהם, שגם אותם מעניין לפקוד מדי פעם.

ואם אפשר לציין ולהודות למיטיבי, אני נעזר בקורא רסס (יענו מעדכן על פרסום רשימות חדשות) הנקרא FeedReader . לא שניסיתי אחרים, אבל מאוד נוח לי עם זה.

וממש לסיום, אפרופו ימים בינלאומיים, לא יודע איך החמצתי לפני יומיים את "יום הקריאה בקול של קומיקס". כידוע באינטרנט, כמו באמנות, אין דבר כזה שאין דבר כזה, ויש הוכחה לכך. חייב לרשום לי לא לפספס בשנה הבאה….

http://bigthink.com/ideas/39553

"הודעות בנושאי תכנון ובניה" – שלטים שרואים מכאן

יום שני, 15 באוגוסט, 2011

בהמשך לרשימה של יואב לרמן, המחמיאה (ובצדק) לשלט של עיריית בת ים המיידע באופן נהיר יותר לגבי תכנון ובניה, להלן שלט שתפס את עיני ועדשתי בסיאטל:

הודעה לציבור - סיאטל

להבנתי (מהשלט) זה במסגרת הליך קצת שונה מהליכי התכנון אצלנו. נראה כאילו הציבור מוזמן להגיב במסגרת בדיקה מקדימה של אגף התכנון של העיריה. הציבור מוזמן להעיר הערות, לא להיות "מתנגד" (כבר נשמע לא טוב) בשלב מתקדם יחסית של התכנון / רישוי.

אפשר לתמוה על האלתור שבאופן ההצבה (רגלי עץ בדליי פלסטיק של צבע עם קצת בטון), אבל אפשר לומר כמה דברים לזכותו:

1. השלט בולט, קשה להחמיץ אותו.

2. האותיות גדולות ומאירות עיניים פשוטו כמשמעו.

3. הנוסח מציג די בבירור את העתיד להיבנות. אמנם היקף עבודות העפר אולי לא ברור לכל, אבל אין סעיפים מעורפלים כמו "הקלה בקו בנין צידי 10%" או "העברת אחוזים מקומה לקומה" או הצגת מספרי מגרשים עלומים- שלמעשה אין בהם כדי לתת מידע אמיתי לקורא.

4. ניתנת תכנית קומת הקרקע, היכולה לתת אינדיקציה על התכנון. דומני שגם הדיוטות יוכלו לקבל רושם כללי ממנה. בשלט של עיריית בת ים שמציג יואב יש גם הדמיה. עד כמה שהדמיה היא כלי שאפשר לעשות בו מניפולציות, היא נותנת רושם כללי לכל (אך אולי היא לא תמיד היא דרישה הוגנת כלפי מבקש הבקשה). בשלט של בת ים יש לא רק הדמיה, אלא תרשים מיקום ותכנית בהירה של קומת הקרקע, שהיא חשובה לכלל הציבור.

צודק דורון ספיר בשתי נקודות נוספות בתגובתו אצל יואב: הפרסום בארץ נעשה בפורמט שדורש החוק (שכנראה ראוי לעדכנו), וחשוב שיהיה נוסח אחיד.

החוק מחייב נוסח אחיד – אבל מן הסתם אינו מונע תוספות עליו. עיריות וועדות מקומיות/מחוזיות קובעות לעצמן נהלים ודרישות שונות לקראת הוצאת היתרי בניה ו/או אישור תכניות (חוות דעת סביבתית, בדיקה חיצונית לעמידות לרעידות אדמה, תכנית אתר למהלך הבניה…..)- אינני רואה סיבה שעיריה הרוצה לשפר את המידע המוצג לציבור לא תוכל לקבוע דרך לעשות זאת. השלט שלעיל אינו אידיאל, ואני מקווה שדוגמאות נוספות ייבדקו והתאמות מקומיות ייעשו בדרך להגברת שקיפות ושיתוף בהליכי התכנון והרישוי.