ארכיון פוסטים מהחודש "אפריל, 2011"

ג'יין ג'ייקובס כגיבורת תרבות עכשווית

יום שישי, 29 באפריל, 2011

כפי שכבר ציינו כותבים חרוצים וערניים יותר ממני (יואב לרמן , כתבה של מיכאל יעקובסון ) בסוף השבוע הבא יתקיים גם אצלנו בלבנט אירוע "צעידתה של ג'יין" (אצלם גם קישורים). לא מצאתי תרגום נאמן לרוח השם העולמי (כלומר הצפון-אמריקאי) "Jane's walk" . רוח הדברים היא עידוד ההליכה וההתבוננות, חיזוק קשרים מקומיים והיכרויות, הכרה יסודית של סביבת המגורים- דברים העומדים ביסוד חשיבתה האורבנית של ג'יין ג'ייקובס ז"ל. הדבר נעשה תוך סיורים להכרת המקומות.

ג'יין ג'ייקובס היא מהדמויות היתר ידועות בחשיבה האורבנית המודרנית.

ספרה "מותן וחייהן של ערים אמריקאיות גדולות" (The Death and Life of Great American Cities ) נחשב לקריאת חובה ולספר יסוד. הספר מאתגר את הפרקטיקה והחשיבה המודרניסטיים, ולמעשה קורא תגר על יסודות חשיבתם וראייתם את העיר. מכאן שג'ייקובס שומטת את הבסיס לפרקטיקה התכנונית המקובלת. הדיכוטומיה המוחלטת אינה הכרחית- אפשר להבנתי לשלב.

המבט של ג'ייקובס מקומי, מגובה העיניים ומתוך הנעליים של הערב-רב של אנשי העיר. ג'ייקובס אינה בוחלת בעיסוק בסוגיות של פוליטיקה מקומית, מדיניות ציבורית וכלכלה- כפי שרואים עוד יותר בפרסומים אחרים שלה. אלה נושאים "בלתי סקסיים" בעליל, שאדריכלים בורחים מהם, אבל השפעתם על החיים ועל התפתחות הערים מן הסתם גדולה הרבה יותר מצורת הבנין או צבע הגגון. כאן ראוי לציין שהרקע של ג'ייקובס אינו מתחום התכנון, אלא מעיתונאות וכתיבה (אם כי דומני שבעלה היה ארכיטקט). אולי משום כך היה לה יותר קל לתת מבט רענן וביקורתי סביב. המעניין הוא שג'ייקובס הפכה למעין גיבורת תרבות וסמל, דבר שאינו מתבקש מיידית לגבי כותבת של ספרים "רציניים", אישה שבעת שהתפרסמה כבר היתה דמות דודה-סבתא סטנדרטית. גם היום כותבים עליה, מתייחסית אליה, נשענים עליה, על משנתה בת החמישים ועל מה שמסמלת.

לאחרונה גמרתי לקרוא את הספר שיצא סוף-סוף בתרגום עברי לפני כשנתיים. שוב הוכיתי על ידי ההגיון שבבסיס דבריה.

אך לגבי השפעתה בפועל – אני סקפטי. על אף שדבריה מהדהדים בגישות ומגמות החוזרות ועולות עם אופנות שונות ושמות שונים לאורך השנים (ניו-?? ואחרים), התזוזה במגמות של המסה הגדולה של תכנון אורבני היא שולית. בכלל – וגם לגבי ג'יין ג'ייקובס, אולי ראוי לחדד את ההבדל בין מרכזים עירוניים-כלכליים בולטים לבין המסה הגדולה של שטחים עירוניים. אולי הניתוח צריך להבחין בין רחוב דיזינגוף בתל אביב, לבין רחוב הרצל ברחובות, לבין שכונות המגורים הרבות המשתרעות בכל כיוון. האם אפשר להחיל את מסקנותיה של ג'ייקובס גם על הפרברים? האם הקמתם כפרברים סותמת את הגולל על עירוניות אפשרית, כפי שג'ייקובס רואה אותה? האם יש בסיס כלכלי מספיק כדי ליצור בעזרת הכלים והכללים שלה סביבה עירונית מעורבת, חיה ותוססת בכל נקודה בכל עיר? מסופקני. מבחינה זו גם ספרה של ג'ייקובס כתוב מתוך "הבועה הניו-יורקית" (ואולי בספריה האחרים משנתה מפורטת ורחבה יותר). התרשמותי (שאינה מבוססת מחקרית) היא ששינוי הכיוון שממשיך להסתמן לאט ותואם את הצעותיה – לטובת תחבורה ציבורית והליכה, לטובת עירוב שימושים, להגברת נגישות – מסתמן בעיקר במרכזי ערים (גדולות יחסית). הרבה מנפח הבניה עדיין מושפע לא פחות מחזונו של לה-קורבוזייה ל"מגדלים בפארק": מבנים גבוהים ומסיביים, על מגרשים ובלוקים גדולים ומבודדים, ללא עירוב שימושים של ממש וללא שילוב קני מידה וגילאים שונים של מבנים.

לגבי השפעתה בניו יורק מכורתה – קניתי ומקווה בקרוב להתחיל בקריאת ספר חדש הבוחן את ההשפעות בפועל של ג'ייקובס בשדה פעולתה. הספר נקרא The Battle for Gotham: New York in the shadow of Robert Moses and Jane Jacobs (ראו עליו כאן). רוברט מוזס היה "הבנאי הגדול" או "המחרב הגדול" של ניו יורק, האיש שהצניח אוטוסטרדות ללב הכרך תוך מחיקת שכונות שלמות לשם כך.

על הספר "מותן וחייהן" ראו גם באתר הוצאת בבל , המפנה גם לביקורות נוספות של בלוגרים ועתונאים.

ועוד: הענף של פרוייקט ההליכות בפניקס, שהבלוג שלו מנוהל ע"י פריק ג'ייקוביסט רציני ביותר (עם הרבה הפניות הלאה לג'ייקוביאדה רבה).

בברכת הליכה נעימה ומועילה!