ארכיון פוסטים מהחודש "דצמבר, 2010"

הענק שנפל – מחווה לסופשבוע סוער במיוחד

יום חמישי, 16 בדצמבר, 2010

אתחיל ישר בתמונה. התמונות כולן צולמו בככר דיזינגוף בתל אביב, ביום ראשון 12.12.2010, לאחר סוף שבוע סוער מאוד.

ככר דיזינגוף, 12.12.10

הענק שנפל

אין תיאור טוב יותר מלחשוב על ענק שנפל. הפיקוס התל-אביבי האהוב-שנוא, אשר שנים עמד עם אחיו וצמרתו נושקת לכיכר (המוגבהת) של צינה דיזינגוף, ראה את כל דורות המוזרים הנאספים שם. התרגל לפיח ועדיין נראה רענן. לאחרונה אולי חשש שמא רעיון החניון יקצץ בשורשיו.

"טבעת החנק"?

הכשל ההנדסי היה במישור ההשקה לקרקע, במעט-מאוד האדמה הגלויה. מעניין אם המדרכה וטבעת הבטון חנקו והחלישו אותו. אולי ללא הבטון נפילתו היתה שולפת מהקרקע פקעת שורשים עצומה.

ידוע שעץ כחומר אינו עומד טוב במאמצי מתיחה, שנוצרו בהשפעת הדחיפה של הרוחות העזות.

הכנה לקבורה. ואולי למחזור כלשהו?

הגדם מעציב מאוד. "גדם" לכשעצמה מילה קשה.

גדם העץ

גזע מוטל כגופה.

מעניין מה יישתל במקומו. שתילת פיקוסים הס מלהזכיר חוששני, גם אם זה המתבקש ביותר במקרה זה. אני מהמר שכבר יושאר ריק (ואולי יהפוך לפח זבל מאולתר) עד שיוחלט מה לעשות עם הכיכר. אולי יוצב פסל על הבמה הכמעט-מוכנה? כן, בהחלט כך הייתי עושה.

רציתי להמשיך "ובפינה ממול…" אבל אין פינות לכיכר דיזינגוף, שהיא ממש עגולה ככיכר, ולא כמצולעות למינהן המתהדרות בתואר כיכר בהיעדר כינוי עברי הולם יותר ("רחבה"?). גם לבנין זה אין פינה, כפי שהתוותה בחזונה האדריכלית ז'ניה אוורבוך.

"פינה" של הכיכר

ובכן, בדופן הדרום-מזרחית (תפיסתית, גם אם אולי לא לפי המגנט): הפתעה. "הפינה" של המוסד הותיק והאהוב "הנרי'ס קרפ", אשר המתיק רבות מיציאות-הסרטים (עוד מנעורינו א אינני טועה)- בשיפוץ.

שיפוץ וחידוש?

השלט עדיין שם, אבל התהייה גדולה: הישובו הקרפים ועלמות החן המפליאות ללהטט בהם? או שעוד מוסד תל-אביב ותיק נפח את נשמתו? ימים יגידו, ועד כאן מחווה עלובה לעלי מוהר הגדול.

הנרי'ס קרפ צרפתי