ארכיון פוסטים מהחודש "נובמבר, 2010"

שימוש ופיסוק כהלכה במרחב הציבורי

יום שלישי, 30 בנובמבר, 2010

השלט הבא נקלט ברחוב יצחק שדה בתל אביב.

רחוב יצחק שדה, תל אביב

עצרתי לצלמו מתוך התרשמות מן האבסורד: התרעה "הכניסה אסורה" דווקא למקום המוגדר כשייך לעיריה, ונראה כמקום שנועד לציבור – מה יותר ציבורי ומזמין מכר דשא נאה בסביבה הומה??

שלט מט לנפול, ללא כל גדר, אמצעי אכיפה או אפילו הגדרת התחום האסור נראים מוזרים מאוד. אולי הכוונה לפרק זמן עד שהדשא ייקלט? אם כן אפשר להסביר בניסוח נעים יותר (זה לא בסתירה לאיום גם במקל). השלט אכן נעלם כעבור שבועות ספורים. ייתכן שכך התכוונו, וייתכן שהעקמומיות גברה והכריעה אותו.

במבט שני בשלט ראיתי שקריאתי אינה מדוייקת.

השלט מקרוב

כתוב "הכניסה סורח". מישהו חמד לצון וטיפל בשלט. אך ללא מבט שני כנראה הייתי נשאר בתודעה של "הכניסה אסורה", שהיא הצורה שמוחי ציפה לראות בשלט.

המשך עיון בסביבה מראה על אפשרות פעילות סדרתית של מעצב-מחדש לשלטים. מעין "מכופף הבננות", אם תרצו, או פעולת גרילה עירונית בזעיר אנפין.

לפרסום סרט הקולנוע טרח להוסיף מה שהמפרסם החסיר לדעתו:

שלט פרסומת "משופר"

שלט החניה זכה לטיפול ושיפור מראהו:

שלט חניה "מעוצב" ברגישות

(דרך אגב, הפניית השלט מזרחה מוזרה באשר יש שלטים גדולים האוסרים על פניה שמאלה לנוסעים מערבה). כך אמור השלט להיראות:

שלט חניה

במבט על השלטים הרבים שעל בקתת השומר (או יותר נכון בקתת הגובה, כי לפי הכתוב אינו שומר כלל) ראיתי שגם ללא טיפול כזה הם אינם עדות למחשבה רבה או שפה נאותה וראויה: לשונם עילגת ויש חיסכון ניכר בסימני פיסוק. האם שלט חייב להיות מנוסח רע? יש לי חשד – ושלט שאציג בהמשך יתמוך בכך – שבבתי הדפוס אזל מלאי הנקודות. לעומת זאת יש שפע רק בסימני קריאה. נותרו כנראה מעט פסיקים אם מחפשים היטב על המדפים הגבוהים.

בקתת השומר- צפיפות גבוהה למ"ר של עלגות

ואם נחזור לרגע למבט על המרחב הציבורי, או ציבורי לכאורה, כך נראית המדרכה בהמשך מזרחה:

מדרכה - רחוב יצחק שדה בואכה רחוב המסגר

מעבר לפינה: מיצחק שדה דרומה לאורך רחוב המסגר

לא ברור מדוע רוצף שטח כה נרחב, ולמה זה טוב (מלבד השימוש שרואים בתמונה למכונית שעליה צ'קלקה). אני יודע שאזור זה, דרומית לרחוב יצחק שדה בין רחוב המסגר לדרך פתח תקוה מיועד לפינוי העסקים המסכנים שבו ולבינוי נרחב. כנראה שפיסת הדשא, המדרכה הרחבה, ומגרשי החניה הם חלק מתהליך זה. עדיין לא ברור לי מתי מדרכה ומתי דשא, ובעיקר למה צריך לרצף שטחים כה נרחבים. אדמה גלויה שתעזור לחלחול מי גשם שמתישהוא עוד ירד, אולי עם מעט צמחיה מתאימה ולא גומעת מים כמו דשא – לא יותר יעיל?

ושוב למצוקת סימני הפיסוק, הבה ונתבונן בשלט נוסף מבית עיריית תל אביב – יפו:

שלט עירוני

כאמור, נקודות אינן בנמצא. סימני קריאה – דווקא כן. אפשר גם לתמוה על איכות הגרפיקה, ריבוי הפונטים ואופן השימוש בהם. ייתכן שאני טועה, אבל דומני שיש לפחות שתי טעויות ניקוד. אם כבר טורחים לנקד, מן הראוי להקפיד על ניקוד נכון.

לסיכום, רשימה זו מנסה לסכם התבוננות מסויימת, מעין "case study"', על אספקטים שונים של המרחב הציבורי,סליחה מראש וגם לעת סיום על הקטנוניות.

מחווה לכנס טבע עירוני, תל אביב 23.11.10

יום שני, 15 בנובמבר, 2010

הערב, יום שני 15.11.10, מתקיים ערב עיון "בנושא שימור טבע עירוני חוצה מטרופולין: סביבה, מדיניות, תכנון".

הזמנה לערב העיון

מידע נוסף וקישור להזמנה הנ"ל כאן.

עדכון חם על כנס נוסף: מסתבר שגם בשבוע הבא מתקיים בתל אביב כנס בנושא דומה. ביום שלישי, 23.11.10, מתקיים יום עיון "טבע בעיר". פרטים בהזמנה כאן.

מעט מדי ומאוחר מדי אפילו בתור פרסום לאירוע, אבל בכל זאת אני מעלה התייחסות כמחווה וכאות הערכה לפעילות ברוכה וחשובה זו.

עצם המושג "טבע עירוני", שנראה כסתירה עד לא מזמן, הופך למטבע לשון שגור ולנושא הנדון ברצינות. נס זה (תוצר עבודה רבה של אנשים לא מעטים) מעיד שאולי יבוא יום וגם נושאים כמו הולכי רגל בעיר או תחבורה ציבורית יעילה יזכו להתייחסות רצינית….

לצורך המחווה אעלה נקודה של טבע עירוני שוודאי לא תידון בערב זה, על אף התפתחות ההתייחסות לפינות זנוחות לכאורה והמבט בקנה מידה קטן. עוד נישה אקולוגית אמיתית, הראויה למחקר ואולי גם לעידוד:

יער ?

אולי במקום "נישה אקולוגית" אפשר לומר "כרכוב אקולוגי":

"כרכוב אקולוגי"

על מצע אבק של עשרות שנים ברחוב הרצל יש צמחיה מכובדת.

ברחוב הרצל

על הדעת עולות תמונות של צמחים בפתחי מרזבים, אלא שלא מצאתי בארכיוני תמונה כזאת.

לעומת זאת, לקטני האמונה – או יותר נכון לאלו שיטענו כנגד קטנות הצמחיה – להן דוגמא יותר מרשימה, אף היא על כרכוב ותיק בעיר, ברחוב הרכבת:

"עץ בעיר" על הכרכוב

עץ של ממש!

אולי אני הוזה, אבל האם פיזור זרעים רצויים (וכמה קמצוצי דשן) במקומות אלו עשוי להניב צמחיה של ממש, ולו רק עונתית? ומה עם ירקות? בוודאי יכול להיות מבצע שיפור חזות העיר על ידי "כרכובים מעוצצים". התחלתי להיסחף, מוטב להפסיק כאן….